Diskusní téma: CHCETE NÁS OHODNOTIT?

How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

Datum: 04.06.2018 | Vložil: Albertbot

The prostate gland is the central part of a male's reproductive system. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The men's prostate is found just in front of the rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it is usually very uncomfortable and inconvenient for the patient as his urinary strategy is directly affected.

The common prostate health issues are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.Prostate infection, often known as prostatitis, is regarded as the common prostate-related symptom in men younger than 55 yrs . old. Infections from the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common of most varieties of prostate infection. It is a result of bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition of a particular defect inside gland along with the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be a result of trauma towards the urinary tract or by infections from other regions in the body. A patient may experience testicular pain, spine pains and urination problems. Although it is uncommon, it can be treated by removal of the prostate defect as well as the use antibiotics and NSAIDs to take care of the inflammation.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not to determine what causes these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other think that intensive exercise and heavy lifting might cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective diet is important. These are some of the actions and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for overall health and it'll also keep the urinary track clean.

2. Some studies declare that a few ejaculations each week will help to prevent prostate type of cancer.

3. Eat pork moderately. It has been shown that consuming over four meals of beef a week will raise the chance of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most critical measure to adopt to make sure a proper prostate would be to go for regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you ought to go for prostate examination at least once annually.

sváteční po vánoční oběd

Datum: 04.01.2018 | Vložil: Monika

Pěkný den, každý rok chodíme celá rodina cca 17 lidí na oběd k mamince do garsonky na kachnu...mamča má co dělat a jelikož je jí už 72 let zvolili jsme letos návštěvu u vás....mamča i my vždy tvdríme, že nejlepší kachnu má ona...ale u vás řekla, že je kachna výborná jako u ní..což je opravdu co říct..a knedlíky?! Když to na mě neřeknete...máte lepší než mamče-:)) Díky a milý personál, teplíčko od krbui a příjemné prostředí..gratulujeme a děkujeme Monika a spol-:

Re: sváteční po vánoční oběd

Datum: 04.01.2018 | Vložil: Andrea

Přesně tak . Souhlasím se ségrou . My jsme to rodine doporučili , protože k vám chodíme pravidelně a ještě ani jednou jsme neměli nač si stěžovat . Jste výborný

Pravopis

Datum: 19.08.2017 | Vložil: Andulka

Zase jedna paní chytrá. Místo aby napsala že vaří výborně hodnotí pravopis. Vsadím se že vařit sama neumí.

Re: Pravopis

Datum: 28.08.2017 | Vložil: Heppy

moje řeč umí h.... a dělá chytrou

Pravopis

Datum: 24.07.2017 | Vložil: Zdeňka Hybrantová

V jídelním lístku masové směsy opravte na směsi. Podle vzoru kost.

Re: Pravopis

Datum: 19.02.2018 | Vložil: sp

tak tak ... ostuda je to

Famózní svíčková

Datum: 25.10.2015 | Vložil: Ondřej Lichotovský

Nedávno jsme s rodinou navštívili tuto restauraci a rozhodně nelitujeme. Dali jsme si svíčkovou s vývarem a nemohu hodnotit jinak než na výbornou. Všichni jsme byli spokojeni jak s jídlem, tak i s milou obsluhou. Rozhodně tato restaurace s nádhernou atmosférou nebyla naše první a ani poslední zastávka na jídlo. :)))

Náhodná návštěva

Datum: 23.04.2015 | Vložil: Josef Kohout

Cestou z Berouna jsme uvažovali kde si dát oběd. Nevím jak mě to napadlo, ale jeli jsme k vám. Rozhodně nelitujeme.

chválím

Datum: 07.03.2015 | Vložil: Morgan

Výborná kuchyně, skvělá obsluha, rychlá, příjemná. Baštím tu docela často a vždycky je to skvělý. Komu jsem to doporučil, vždycky byl spokojený. Jan tak dál.

Alkoholik

Datum: 14.12.2013 | Vložil: Petr Šťastný

To kouření respektuji, ale pokaždé návštěvě jsem vždy opilý. Z toho usuzuji, že návštěva nebyla zbytečná. Mají tam vinikající Máčovici. Kdo neví co je Máčovice nechť to osobně na místě zjistí. Srubu zdar.

oslava

Datum: 29.12.2012 | Vložil: lůca

Dobrý večer jen tak informativně jsem se chtěla zeptat zdali by bylo možné 18.1.2013 u vás udělat oslavu narozenin.díky za odpověď lůca. Můžete také psát na mravencik@centrum.cz

Supr srub

Datum: 02.08.2012 | Vložil: Julie

Supr, ve srubu se nekouři :)

akce

Datum: 23.07.2012 | Vložil: Jana

Dobrý den, mohu se zeptat zda v létě budete pořádat nějaké akce? :)

Re: akce

Datum: 28.07.2012 | Vložil: srubpodkozi

25.8.2012 Gladly s.w.

Vepřové hody

Datum: 02.04.2012 | Vložil: Marek Navrátil

Dlouho jsem nejedl něco tak dobrého,doporučuji všem!!!!

nekuřácký srub!

Datum: 01.03.2012 | Vložil: Hugo z hor

BOMBA, ve srubu se nekouří, můžu si vychutnat pivko a nesmrdím jako uzenáč ;)

Re: nekuřácký srub!

Datum: 04.03.2012 | Vložil: Michaela

for non-smokers ! splendidly ;)

tatarák

Datum: 01.03.2012 | Vložil: David Liška

máte fenomenální tatarák a jalapeňos, všem doporučuji!

Záznamy: 1 - 19 ze 19

Přidat nový příspěvek